INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

François Duhamel de Précourt  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Duhamel de Précourt (jak się później podpisywał), oficer francuski w służbie konfederatów barskich, pułkownik. Zgłosił się do kwatery M. Lubomirskiego na wiosnę r. 1769 jako instruktor i odbył z nim krótką kampanię, podczas której próbowano zdobyć Lwów (26 VII), oraz skuteczną odsiecz J. Radzimińskiemu w Rzeszowie (potyczka pod Powitnem 13 VIII), aż wreszcie Rosjanie zbili Lubomirskiego pod Rzemieniem. Uchodząc na półn.-zachód, książę i Francuz pod Gidlami wpadli w ręce konfederatów innej partii i przesiedzieli czas jakiś na Jasnej Górze pod kluczem. Przygody te źle usposobiły D-a do Polaków: w obszernej relacji z 26 IX opisał dosadnie ich lekkomyślność, niechlujstwo, tchórzliwość i inne przywary. Aby opanować i przećwiczyć ten niesforny żywioł, podjął się D. zwerbować dla Lubomirskiego (i dla samozwańczego marszałka Pawła Mostowskiego) legię pod kierunkiem francuskich oficerów. Zarazem miał w Paryżu załatwić sprawę, którą dopiero co zdradził królowi Poniatowskiemu inny emisariusz, poeta St. Trembecki: żądano ogromnych posiłków i zasiłków dla konfederacji i dla kandydata do tronu, którego wyznaczy Francja, a dla którego konfederaci opróżnią tron polski, choćby przez królobójstwo. D. docisnął się do audiencji u ministra Choiseula, ale usłyszał odeń, że Francja uznaje tylko Generalność, nie Mostowskiego, jawnie po stronie Polaków nie wystąpi, wzywa jednak wszystkich do jednoczenia się przy Generalności. W lipcu na wezwanie policji opuścił D. Paryż, zwerbowawszy dla konfederacji 6 oficerów, w tem 2 wartościowych: Duclosa i Botherela. Widocznie sprawozdanie ajenta zraziło księcia, bo następną misję tej samej treści sprawuje od Mostowskiego już w lipcu inny ajent, Blangis. D. bywał przy Generalności do końca walk i w marcu bawił w Częstochowie przy Pułaskim, ale uważany za filuta (fourbe), nie znalazł sobie miejsca w misjach wojskowych Dumourieza i Vioménila. Po rozbiorze w r. 1774 próbował zapewne wejść w służbę Stanisława Augusta, bo przesłał mu swe curriculum vitae, ale bez skutku. Złe wspomnienia z Polski podyktowały mu jeszcze w r. 1779 memoriał dla ministra Vergennesa, demaskujący zupełny upadek materialny, polityczny i moralny Polaków.

 

Konopczyński Wł., Konfed. barska, W. 1936–8; tenże, Materiały do dziejów wojny konfederackiej w Arch. Kom. Hist. Wojsk. PAU. Listy D-a do M. Lubomirskiego znajdowały się w 1939 w B. Ord. Kras. w W.; pisma podawane rządowi franc. w paryskim Arch. Spr. Zagr.; Feldman, Na przełomie stosunków polsko-francuskich.

Władysław Konopczyński

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.